Książki
Strona główna >> Literatura Piękna >> Inne >> Listy
cena: 65.25
Premierowa edycja korespondencji Marii i Stanisława Ossowskich, Wzbogacona o fragmenty niepublikowanego dotąd w całości dziennika Stanisława Ossowskiego. W listach z lat 1918-1963 znajdują odbicie wątki twórczości obojga uczonych: dążenie do prawdy, analiza norm moralnych, rola mitów etnicznych, rozumienie patriotyzmu, funkcje ideologii, demokratyczna organizacja życia społecznego, wzór obywatela.
cena: 35.30
Korespondencja Kornela Ujejskiego, jednego z najwybitniejszych poetów literatury krajowej polskiego romantyzmu, twórcy słynnego ?Chorału: Z dymem pożarów...?, odwołuje się do określenia użytego przez samego poetę: ?Staram się być dobrym. Żyje miłością.? (1888, list 364). W ten sposób Kornel Ujejski określał sens swego działania, dając klucz do rozumienia jego osobowości, jako człowieka i twórcy. To pragnienie ?bycia dobrym? ma zdecydowanie chrześcijańskie korzenie i przejawia się w miłości do kraju i jego ludu, pozwala poecie kreować się, zgodnie z obyczajowością epoki, na proroka i ?wieszcza? zapowiadającego czy wyznaczającego bieg wydarzeń.
Sudolski Zbigniew
cena: 39.15
Książka ta jest pierwszą tego typu pracą poświęconą kontrowersyjnej postaci, ojca autora ?Nieboskiej komedii?, najwybitniejszego dramatu europejskiego romantyzmu. Ujawnia całkowicie dotąd nieznane dokumenty i listy, cudem ocalone w obliczu zagłady w czasie Powstania Warszawskiego Biblioteki Krasińskich i archiwum narodowego.
cena: 42.63
Tom przedstawia po raz pierwszy całą zachowaną korespondencję Wincentego Pola. Ten zapomniany dziś autor ?Mohorta? i ?Pieśni o ziemi naszej?, uważany przed 150 laty za ?wieszcza?, jest niewątpliwie jednym z najbardziej kontrowersyjnych poetów romantyzmu. W prezentowanej korespondencji bardzo przejrzyści i jednoznacznie formułuje swą misję strażnika przeszłości. Wychowawca kolejnych pokoleń doby niewoli wskazuje na potrzebę zachowania historycznej ciągłości. Posiadając niezwykła łatwość rymowania, wskrzesza i utrwala przeszłość narodową, tak by się stała balsamem dla najszerszego kręgu odbiorców.
cena: 39.06
"Ten tom, z jednej strony niezwykle prywatny, intymny niemal. Z drugiej ? oficjalny i przez to może jeszcze bardziej barwny dla współczesnego czytelnika (...) doskonale pokazuje czas, który przeminął. Razem ze znaczkami, hasłami na kartkach, nadrukami na kopertach. To wszystko kiedyś żyło, stanowiło cząstkę rzeczywistości, po której tak niewiele zostało, O ludziach przywoływanych na kartach tej książki, niegdyś znanych i powszechnie szanowanych za swoje dokonania twórcze, trzeba dziś często pisać noty komentarza, bo ich nazwiska tak mało mówią czytelnikowi. A na kartach tej książki oni żyją, żartują, rozprawiają o wierszach, o swoim czasie, o &t;&t;bidzie&t;&t; w portfelach, która przecież kiedyś musi się skończyć, o sprawach dla nich zabawnych, wzruszających." Kira Gałczyńska
Tuck Lily
cena: 21.66
Wieści z Paragwaju mają niezwykłą formę. Listy, fragmenty pamiętników, rozkazy wojskowe składają się na opartą na faktach poruszającą opowieść o miłości i wojnie, rozgrywającą się w XIX wieku w egzotycznej scenerii Ameryki Południowej. Dwudziestosześcioletni Francisco Solano López poznaje w Paryżu piękną Irlandkę Ellę Lynch, która wkrótce zostaje jego kochanką. Ella wyrusza z nim do Paragwaju, gdzie po śmierci swego ojca Franco obejmuje rządy nad krajem. Jednak jego niepohamowane ambicje wikłają Paragwaj, do tej pory pozbawiony armii i bez pretensji mocarstwowych, w wojnę ze wszystkimi sąsiadami. Prowadzą do dramatycznego rozwoju wydarzeń, które zmienią bieg historii i zadecydują o losie dyktatora, jego kochanki i ich synów... Lily Tuck urodziła się w Paryżu, jest autorką powieści i opowiadań, które ukazywały się w "The New Yorker". Jej powieść Siam, or the Woman Who Shot a Man otrzymała nominację do prestiżowej nagrody PEN/Faulkner Award for Fiction. Obecnie autorka mieszk...
Borkowska Małgorzata OSB
cena: 21.75
Do ciotusieńki dobrodziejki s. Małgorzaty Borkowskiej OSB to książka bibelot, z piękną szatą graficzną. Ma postać listów siedemnastowiecznej benedyktynki, która wyjeżdża do nowo założonego klasztoru w Orszy, a potem na skutek zawieruch dziejowych wędruje po różnych miastach dawnych Kresów Rzeczpospolitej. Autorka, wybitna tłumaczka i znawczyni historii życia zakonnego, znakomicie przedstawiła zarówno realia klasztornego życia w XVII w., jak i duchowy rozwój bohaterki, borykającej się z trudnymi warunkami życia codziennego i z własnymi rozterkami.
Pater Tadeusz
cena: 26.10
Ks. Tadeusz Pater skupia wokół siebie działaczy i pracowników nauki, którzy pomagają mu w propagowaniu wiedzy o historii i zabytkach kresowych, biorą też udział w pracach na rzecz Wschodniej Małopolski, dawniej integralnej części naszego Kraju. Te wspólne doświadczenia opisał starannie w ?Listach" - książce o nietypowej budowie. List bowiem jest specyficznym przekazem myśli, dopuszcza pewną dozę intymności oraz pozwala na przekaz własnych uczuć. List informuje o zdarzeniach, a ponadto formuje poglądy odbiorcy. Adresatem ?Listów" była początkowo rodzina Autora, z czasem szerszy krąg: Rodacy, Kresowiacy, a dążąc do publikacji tekstu książki stanie się ?Listem otwartym", skierowanym do całego społeczeństwa polskiego, zawierającym duży ładunek patriotyzmu.
Grydzewski Mieczysław,Lechoń Jan
cena: 60.03
Listy między Lechoniem a Grydzewskim, które pisali do siebie w latach 1923-1956 wydane w 2 tomach.
Forest Jim
cena: 21.66
E-maile z piekła to listy doświadczonego diabła, Piołuna (bratanka Krętacza z Listów starego diabła do młodego C. S. Lewisa), do młodszego kolegi po fachu, Złomala. Autor ukazuje ? posługując się zabawnym językiem i trafnymi przykładami ? jak wygląda kuszenie i walka o ludzką duszę z tej drugiej, diabelskiej strony...
Strona jest prezentacją oferty księgarni internetowej Mentis.pl w ramach programu partnerskiego. Wszelkie zamówienia realizuje księgarnia Mentis.plWykonanie i projekt graficzny lmt.pl © 2007
fff0.018923044204712