Książki
Strona główna >> Literatura naukowa >> Historia >> II wojna światowa
Davies Norman
cena: 76.56
"Decyzję o stworzeniu głębszego studium o Powstaniu podjąłem dopiero pod sam koniec lat dziewięćdziesiątych - pisze Autor w przedmowie. - Wyglądało bowiem na to, że - mimo dziesięciolecia, które minęło od upadku komunizmu - nikt nie kwapi się, aby przedstawić nową wizję Powstania w jego szerszym kontekście. Dostępnych było wiele nowych materiałów, pamiętników i dokumentów; zniknęły też dawniejsze ograniczenia. A mimo to nie pracowano nad żadną nową ogólną syntezą". Davies umieścił historię Powstania na obszernym tle zdarzeń od 1939 do 1956 roku, rozszerzając narrację do czasów współczesnych. "Ostatecznie zdecydowałem - pisze - że podstawowe pytanie, jakie należy postawić, brzmi nie &39;dlaczego powstańcy nie zdołali osiągnąć swoich celów?&39;, lecz &39;dlaczego w ciągu dwóch miesięcy wahań i deliberacji zwycięscy alianci nie zorganizowali pomocy?&39;". Powstała książka, która ukazuje znane - zdawałoby się - wydarzenia w nowym świetle i jednocześnie, dzięki połączeniu historycznej panoramy z osobista perspektywą i losami poszczególnych uczestników Powstania, jest głęboko poruszająca.
Wołoszański Bogusław
cena: 38.28
W grudniu 1941 roku Wehrmacht został zatrzymany pod Moskwą. Niemcy były jeszcze potęgą gospodarczą i militarną, ale Hitler, podobnie jak Stalin, Churchill i Roosevelt, wiedział, że klęska Niemiec stała się tylko kwestią czasu. Hitler rozumiał, że wojnę musi zakończyć. Nikt jednak z wyjątkiem najbliższych i najbardziej zaufanych ludzi, nie mógł wiedzieć, że wódz utracił wiarę w zwycięstwo i chce układać się z wrogami. Rozpoczynała się tajna wojna Adolfa Hitlera.
Krala Zbigniew
cena: 26.10
Tomik przedstawia opis kampanii- końcowych działań zmierzających do wyzwolenia Filipin, opanowania wyspy Iwo Jima i wstępnej fazy walk o Okinawę- ze szczególnym uwzględnieniem amerykańskich i japońskich działań lotniczych tej fazy wojny na Pacyfiku.
cena: 34.80
Tom 13 Encyklopedii "Białych Plam", przedział haseł - Nazizm - Ossendowski Antoni Ferdynand.
Krala Zbigniew
cena: 23.49
Opisy walk o Filipiny prowadzonych w okresie lipiec - grudzień 1944r. Czyli od momentu przygotowań lądowych na Leyte, do czasu umocnienia się Amerykanów na tej wyspie.
Kershaw Ian
cena: 75.00
Zwieńczenie monumentalnej biografii Adolfa Hitlera. Druga część drugiego tomu obejmuje lata 1941-1945, ostatni okres rządów Hitlera, który rozpoczyna inwazja na ZSRS, a później przeradza się w pasmo klęsk: od bitwy pod Stalingradem, aż do fatalnego końca w maju 1945 roku. W tym czasie na podbitych przez Rzeszę terenach trwało ludobójstwo na nie spotykaną dotychczas skalę. Dwanaście lat rządów Hitlera trwale zmieniło Niemcy, Europę i świat. Bezpośredni spadek po Hitlerze: zimna wojna, podział świata między wrogie supermocarstwa wyposażone w broń zdolną do unicestwienia całej planety, niedawno przestał kształtować oblicze świata. Spuścizna znacznie poważniejsza: moralny uraz, jaki pozostawił potomności nadal trwa.
Garbowski Henryk
cena: 17.40
Drugim wydarzeniem wskazującym na początki działań organizacji nacjonalistycznej w Tomaszgrodzie była zmiana stosunku do ludności żydowskiej. Niektórzy Ukraińcy zaczęli lekceważyć i pogardzać Żydami. Nieprzypadkowo oddano strzały do Żydów wychodzących z bóżnicy powodując śmierć jednej osoby.
Wolny Antoni
cena: 20.01
Książka opowiada o największej w latach drugiej wojny światowej amerykańskiej operacji zaczepnej na Pacyfiku. Jej celem było zdobycie Okinawy, głównej wyspy w archipelagu Riukiu, która miała ważne znaczenie strategiczne z uwagi na swoje usytuowanie względem Wysp Japońskich, Chin, Filipin i Wietnamu.
Wołoszński Bogusław
cena: 38.28
"Tajna wojna Stalina" - to fascynujący i nadzwyczaj sugestywny obraz działań polityków, szpiegów i żołnierzy w latach 1938 - 1941, gdy Europa, za sprawą dwóch dyktatorów, pogrążyła się w najbardziej wyniszczającej wojnie.
Kaczyńska-Januszkiewicz Barbara,Chackiewicz Miecz
cena: 20.88
"Podstawą jest dzienniczek czasu Powstania pisany od 22 sierpnia przez ówczesną dziewczynkę Barbarę Kaczyńską-Januszkiewicz. (...) Autorka opisywała tam czas powstańczy z perspektywy dziecka, w którego domu na Mokotowie stacjonowali powstańcy. Dzienniczek przyczynił się do odnalezienia jednego z przedstawionych tam powstańców - Mieczysława Chackiewicza ps. "Martyny". Napisane przez niego po latach wspomnienie tamtych czasów to druga część książki, którą domyka jeszcze jedna relacja, pióra przyjaciółki autorki dzienniczka. Świetna to książka - pozbawiona patosu, przedstawiająca okrutne sceny, ale i takie zabawne zdarzenia jak chrzciny karabinu i nadawanie mu dziewczęcego imienia przez żołnierzy na cześć goszczących ich dziewcząt." (Marek Mikos, "Gazeta Wyborcza")
Strona jest prezentacją oferty księgarni internetowej Mentis.pl w ramach programu partnerskiego. Wszelkie zamówienia realizuje księgarnia Mentis.plWykonanie i projekt graficzny lmt.pl © 2007
fff0.011154890060425